Problem Solver • 14d
If it is the same that I have thought than most probably it.. Raw materials (cocoa, sugar, milk, etc.): ₹15 Packaging: ₹5 Labor & manufacturing: ₹5 Marketing & distribution: ₹5 Retailer margin: ₹10 Total cost per chocolate: ₹40 Selling price: ₹60 Profit per chocolate: ₹20 (₹60 - ₹40)
Download the medial app to read full posts, comements and news.