Back

Are you bored of wearing repeated clothes? wanna try new... I have an idea of apparel renting, with a subscription model. Users can get 16 apparels for Rs.1000/- for 4 weeks (subscription cycle). Kindly share your thoughts.

satish rapolu

NobStash.com | Diffr... • 1m

If we don't scale, it will be more expensive, as the per-unit cost will be lower with scaling.

0 replies

More like this

Recommendations from Medial

Image Description
Image Description

Dipesh Pimpale

Data Analytics | 𝐀�... • 10m

Imporant metric for Start-ups - Break Even Units Suppose we are a shoe brand and we want to calculate our units to be sold for break even (No profit No Loss) Fixed Cost - 4,00,000 Selling Price per Unit - 1200 Variable Cost per Unit - 800 Contributi

See More
3 replies19 likes
13
Image Description
Image Description

Ronak Patel

Here you go! • 7m

Wth is CM1, CM2???? CM - Contribution Margin Contribution margin is the selling price per unit minus the variable cost per unit. CM1 = Contribution margin one= selling price- material costs - logistics costs. CM2= Contribution margin two= sellin

See More
9 replies12 likes
5
Anonymous

Believe it or not, buying a house in certain areas of Mumbai can be more expensive than in New York City! While Mumbai's median house price is much lower overall, per square foot prices in some posh areas can surpass NYC's. Keep in mind though, inco

See More
0 replies3 likes
Image Description

Praveena J

Stay Hungry, Stay Fo... • 10m

Total gold available in world:- $15+ Trillion. Total land available (avg cost per acre= $10000) = $180+ Trillion. As per the above data, the more the Market, the more will be the number of people coming to capture it. So, I want to see in the futur

See More
3 replies4 likes
Image Description
Image Description

Venkat

Tagline • 11m

Idea's financial validation WhatsApp chat based Journal: Write your daily life and Attach photos as a conversation with our Whatsapp business account. Pay to get the Printable Journal PDF. (More photos will incur more cost) How much are you wi

See More
4 replies6 likes
Image Description
Image Description

DK

 • 

Ride • 9m

How does namma yatri make money? This don't add up. "it's a CSR initiative" the cost to run something at this scale is too much to be pure CSR. It has to make money somehow. "They will introduce credit for drivers" high risk, won't be enough revenu

See More
23 replies22 likes
9
Image Description

Manish Kumar

REAL ESTATE CONSULTA... • 1m

Hello everyone , I'm property consultant in saket , South delhi . I just have a property with a good return In which there are 10 unit 1bhk, 5 unit 2bhk or 1 unit 3bhk on terrace.In which the builder is demanding Rs 6cr, whose return value will be ap

See More
2 replies2 likes

Pradeep Pandey

pradeepbly • 2m

[This post has been deleted by the creator]

0 replies2 likes
Image Description
Image Description

Rishi Chavan

Ignoramus • 1m

I have seen Blinkit take the longest time about 20-30 mins to deliver, Zepto is the most expensive of the 3 apps with difference of 50 to 100 rs per order and Swiggy Instamart seems to be in a sweet spot by providing delivery within 3-5 mins as well

See More
5 replies21 likes
Image Description
Image Description

Nilesh Verma

Software engineer by... • 16d

I created this gift myself and want to sell it on Instagram, but the problem is that advertising is too expensive. When I decided to sell it on Instagram, I estimated the costs as follows: Advertising cost per sale: ₹25 Packing cost: ₹25 Delivery

See More
6 replies11 likes

Download the medial app to read full posts, comements and news.