Back

My business idea is to sell goat milk. I live in a small town where goat rearing is done and if anyone wants to be my business partner then join me. Talking about business- I am talking about Zee business, it will be like this, we have to buy

See More

Sandeep Sisodiya

Hey I am on Medial • 7m

thank you । I shared your point and I will keep the price of my product at ₹ 600 to ₹ 700 per liter which will be easily sold in the market

0 replies

More like this

Recommendations from Medial

Anonymous
Image Description
Image Description

If this thing happens then middle class get so much advantages 🤯🤯 Example - Calculation (For Petrol) Base Price: ₹50 per liter Dealer Commission: ₹3 per liter GST (28%): On base price + dealer commission, i.e., 28% of (₹50 + ₹3) = ₹14.84Total P

See More
8 replies11 likes
1
Image Description
Image Description

Ganesh Sonkar

Sketch artist • 5m

Breast milk coffee Minimum price of 1 cup coffee ☕ is 1500-1800₹. Breast milk price:- 500-700₹ = 30ml Profit:- 800-1000₹ per cup..

22 replies10 likes
6
Image Description
Image Description

Mahendra Lochhab

Content creator • 9m

India's per capita paint consumption is only 3.8 liters, compared to a global average of 15 liters. That's a whopping 75% less! Plus, the price per liter in India is 61% lower than the global average.

4 replies12 likes
3
Image Description
Image Description

Dipesh Pimpale

Data Analytics | 𝐀�... • 1y

Imporant metric for Start-ups - Break Even Units Suppose we are a shoe brand and we want to calculate our units to be sold for break even (No profit No Loss) Fixed Cost - 4,00,000 Selling Price per Unit - 1200 Variable Cost per Unit - 800 Contributi

See More
3 replies19 likes
13

Swastik Biswas

CTO @OctranTechnolog... • 1m

OpenAI has recently released their latest reasoning model, "o1-pro", in their developer APIs. It is estimated to be the most expensive AI model yet. OpenAI is charging $150 per million tokens (~750,000 words) fed into the model and $600 per million

See More
0 replies5 likes
Image Description
Image Description

vishakha Jangir

 • 

Set2Score • 4m

I negotiated well while shopping. Yesterday, I went to Sarojini Market (a local market in Delhi), and I observed something very interesting. If you're not aware, let me tell you: In Delhi, there are many local markets where mostly defective items

See More
17 replies17 likes
5
Image Description

vishakha Jangir

 • 

Set2Score • 4m

I negotiated well while shopping. Yesterday, I went to Sarojini Market (a local market in Delhi), and I observed something very interesting. If you're not aware, let me tell you: In Delhi, there are many local markets where mostly defective items

See More
1 replies3 likes
Image Description
Image Description

Aditya Arora

 • 

Faad Network • 1m

How does a normal dhaba make 100 CR revenue every year? Amrik Sukhdev Dhaba is one of most famous dhabas when travelling from Delhi to Chandigarh and any other hill station. Let’s Estimate their Revenue Today 👇 I) Capacity per sitting: 600 peopl

See More
6 replies46 likes
19
Image Description

vishakha Jangir

 • 

Set2Score • 29d

𝗕𝘂𝘀𝗶𝗻𝗲𝘀𝘀𝗺𝗮𝗻 𝗩𝘀 𝗘𝗻𝘁𝗿𝗲𝗽𝗿𝗲𝗻𝗲𝘂𝗿 : 𝗕𝘂𝘀𝗶𝗻𝗲𝘀𝘀𝗺𝗮𝗻 : Product Form: Sells whole watermelons in their raw, original state. Pricing Strategy: Fixed price of $4 per watermelon. Revenue per Unit: Earns only $4 per watermelon

See More
0 replies18 likes
6
Anonymous
Image Description

🗣 Windows will become paid: support for the system will cost $30 per year 💵. For businesses, the price will be higher: in the first year of support, they will have to pay $61, and each subsequent year will double that amount 🔄. Free support en

See More
1 replies4 likes

Download the medial app to read full posts, comements and news.