Back

More like this

Recommendations from Medial

Image Description
Image Description

mg

mysterious guy • 5m

Manufacturing labour cost per hour in US dollars

5 Replies
2
20
Image Description
Image Description

Dipesh Pimpale

Data Analytics | 𝐀�... • 1y

Imporant metric for Start-ups - Break Even Units Suppose we are a shoe brand and we want to calculate our units to be sold for break even (No profit No Loss) Fixed Cost - 4,00,000 Selling Price per Unit - 1200 Variable Cost per Unit - 800 Contributi

See More
3 Replies
14
19
Image Description
Image Description

Kaushal Bagadiya

Hey I am on Medial • 11m

Ethenol product company startup. Mostly next generation not use petrol, diesel. But use to low cost fuel. Ex. Battery 🔋,ethenol #petrol High cost per litre -98/96 $ #desel High cost per litre - 91/ $ All most teaching per litre 100 rupees So many

See More
4 Replies
4
11
Image Description
Image Description

KRISHNASINGH THAKUR

Building Commerce Ed... • 1y

Is starting digital marketing agency now good? Which niche ppc(pay per click) vs email marketing

17 Replies
5

Mahendra Lochhab

Content creator • 4m

Withdrawing cash from an ATM will now cost Rs 19 per transaction, up from Rs 17. Similarly, checking account balances at ATMs will now cost Rs 7 per transaction instead of Rs 6.

Reply
1
3
Image Description
Image Description

Tarun Suthar

 • 

The Institute of Chartered Accountants of India • 2m

How to Calculate Product Cost, Set Profit & Selling Price - Using a Cost Sheet 🤔 Ever wondered how businesses actually price their products? It all starts with one simple but powerful tool: the Cost Sheet. 🚀🔥 Here’s how it helps: 1️⃣ Calculate

See More
8 Replies
52
34
1
Image Description

TEJAS A

Hey I am on Medial • 1y

How do companies calculate software running costs for a project ? Is ther a standard method/procedure followed to estimate the cost ? How can we calculate per user cost?

1 Reply
2
4
Image Description
Image Description

Nilesh Verma

Software engineer by... • 5m

I created this gift myself and want to sell it on Instagram, but the problem is that advertising is too expensive. When I decided to sell it on Instagram, I estimated the costs as follows: Advertising cost per sale: ₹25 Packing cost: ₹25 Delivery

See More
6 Replies
11
Image Description
Image Description

LIKHITH

 • 

Medial • 3m

Zomato generated revenue from P**n sites!😵 Yes, Check this out ! ⬇️ It's 2015, Zomato struggled to earn revenue, therefore they implemented one Dark Trick. 🤫 The cost of running advertisements for Zomato was --> Meta: ₹17.5 per click --> Goog

See More
56 Replies
23
76
3

Download the medial app to read full posts, comements and news.