Back

Nilesh Verma

Software engineer by... • 3m

I created this gift myself and want to sell it on Instagram, but the problem is that advertising is too expensive. When I decided to sell it on Instagram, I estimated the costs as follows: Advertising cost per sale: ₹25 Packing cost: ₹25 Delivery charges: ₹111 Chocolates price: ₹90 Total cost: ₹251. So, I decided to sell it for ₹299, making a profit of ₹48 per gift. However, the actual advertising cost is around ₹200 per order, which is too high. If anyone can help me find a way to sell it without spending ₹200 on advertising, please share your suggestions!

6 replies11 likes
Replies (6)

More like this

Recommendations from Medial

Comet

#freelancer • 2m

Garbage removal as a business What do you need to start a business? 📌In this case, you need to focus on the amount of waste at your place of work. Buying a car for garbage removal can cost you an average of 200 thousand rubles. It should be taken i

See More
0 replies2 likes
Image Description
Image Description

Vighnesh

Branding | Designing... • 5m

My portfolio is down by -25% my highest holding is TATA MOTORS (90%) should I hold it or sell it?

14 replies7 likes
Image Description
Image Description

Soumyajeet Das

Hey I am on Medial • 6m

The most profitable idea in this planet earth is very simple, just sell water in desert. ₹10 water can be sold in ₹40. traveling cost per bottle ₹5.

3 replies2 likes
Image Description

Sanskar

SanS • 1y

How much does it cost to get an build? What are maintaince costs? What's the revenue model for apps besides advertising?

1 replies4 likes
Image Description
Image Description

Havish Gupta

Figuring Out • 3m

OpenAI has booked a 30 second ad at the Super Bowl for $8 million (Forbes). While that may sound massive, considering the 200 million Super Bowl viewers, the cost per person comes down to just $0.04. Your thoughts?

7 replies32 likes
4

Mahendra Lochhab

Content creator • 8m

India exports pharmaceuticals to over 200 countries. It supplies more than half of Africa's generic medicine needs, almost 40% of the US's generic demand, and about 25% of the UK's medicine.

0 replies5 likes
Anonymous

Hello everyone 😊 ✅SUBSCRIPTION BASED NEWS APP A user has to pay one time fee of ₹200 for reading news on app. ✅Business - The user will get points for reading news. As much as a user reads, he gets more points which afterwards can be converted i

See More
0 replies2 likes
Anonymous
Image Description

Hello everyone 😊 Give me feedback about the business idea. ✅SUBSCRIPTION BASED NEWS APP A user has to pay one time fee of ₹200 for reading news on app. ✅Business - The user will get points for reading news. As much as a user reads, he gets mor

See More
3 replies2 likes
1
Anonymous
Image Description
Image Description

✅SUBSCRIPTION BASED NEWS APP A user has to pay one time fee of ₹200 for reading news on app. ✅Business - The user will get points for reading news. As much as a user reads, he gets more points which afterwards can be converted in gift card or shop

See More
10 replies3 likes
1
Image Description
Image Description

Tarun Suthar

 • 

The Institute of Chartered Accountants of India • 18d

How to Calculate Product Cost, Set Profit & Selling Price - Using a Cost Sheet 🤔 Ever wondered how businesses actually price their products? It all starts with one simple but powerful tool: the Cost Sheet. 🚀🔥 Here’s how it helps: 1️⃣ Calculate

See More
8 replies33 likes
52

Download the medial app to read full posts, comements and news.